17. 6. 2024
Někdejší pruská provincie Porýní na jihozápadě současného Německa odpovídá sběrné oblasti Freilichtmuseum Kommern (kommern.lvr.de) Již v domovské vesnici Kommern najdeme řadu příkladů různých konstrukcí a forem hrázděných domů.
Muzeum se rozkládá na zalesněném vrchu nad obcí. Jeho areál je geograficky rozdělen na celky Westerwald a Střední Porýní, dále region Eifel a jeho podhůří a nakonec Bergisch Land. Specifickým celkem je náměstí z Porýní, kde se v poslední době muzeum snaží získávat objekty z 2. poloviny 20. století s přesahem až do současnosti. Nejen tento progresivně laděný, ale i zmíněné tradiční urbanistické celky zaujmou výběrem objektů se zachováním vysoké míry autenticity stavebních konstrukcí.
Pozoruhodné je zasazení do přírodního rámce. Za zpravidla hrázděnými objekty navazují zahrady, sady, výběhy pro dobytek a náznaky plužiny. Povrchy cest a prostranství jsou upraveny různými typy materiálů. Každý z celků odděluje delší stezka lesem s důrazem na některé průhledy či mezilehlé soliterní stavby. S dostatečným odstupem před jednotlivými „vesničkami“ jsou informační pavilony s charakteristikou konkrétního regionu.
Vedle „skanzenových“ expozic obydlí, hospodářských staveb a dílen najdeme také přímo v objektech řadu doplňujících vitrín a panelů k určitým fenoménům tradiční kultury. Důraz v informačních prvcích je kladen i na krajinu a její detaily. Součástí je i několik expozic v přilehlých halách, nejrozsáhlejší pojednává o podobě regionu od 18. do poloviny 20. století.
Kdybychom se na této krátké zkušenosti snažili hledat nějaké negativum, tak je snad jen škoda, že nad celé okolí vyvýšené prostředí více nevyužívá průhledy do přilehlé malebné krajiny. Výhledy vyniknou spíše mimochodem na manipulačních komunikacích, primárně návštěvníkům nepřístupných.
V celém muzeu vedle unikátní sbírky hrázděných objektů s některými až z 15. století pohladí důraz na detail. I velký počet novodobých nosičů informací včetně zabezpečovacích prvků nepokazí dojem z cesty do „starého světa“. (RB)