6. 3. 2020
Muzeum v přírodě v Tbilisi založil v roce 1966 gruzínský etnograf Giorgi Chitaia. Areál je situován v rekreační zóně na okraji městské aglomerace. Muzeum v přírodě je součástí Gruzínského národního muzea, jako největší kulturní instituce tohoto charakteru v zemi, která sdružuje mnohá muzea, domy významných osobností, vědecká střediska a další centra kultury.
Na padesáti hektarech se podařilo zachránit stavby a artefakty z celé Gruzie. Areál se dělí na 10 etnografických celků (Kartli, Samegrelo, Adjara, Abkhazia, Svaneti, Khevsureti, Kakheti, Meskheti, Javakheti, Guria, Imereti, Racha, Lechkhumi, Ossetia). Zpřístupněny jsou zatím asi dvě třetiny z plánované koncepce.
Různé přírodní a geografické podmínky v Gruzii předurčují také rozdílnou podobu řešení obydlí. V muzeu převládají roubené obytné objekty, u hospodářských staveb je patrné také kombinace sruby s rámovým řešením s různými výplety. Zaujmou do svahu zapuštěné kamenohlinité objekty s kopulovitým dymníkem vyčnívajícím nad terén. Součástí muzea je také archeologická zóna baziliky z 5. – 6. století a kolekce historických náhrobních kamenů. Přestože celkové řešení areálu je spíše přehlídkou zástupců architektury jednotlivých regionů, nechybí charakteristické drobné prvky jako hospodářské objekty, hrazení nebo inventář dvorů.
Některé z objektů jsou oživeny. Při návštěvě i ve velmi chladném počasí se u jednoduchých otevřených topenišť ohřívají průvodci, aby návštěvníkům pověděli o historii objektů, a to v případě mladých průvodkyň také výbornou angličtinou. Během roku nabízí muzejní vzdělávací centrum řemeslné programy pro všechny věkové skupiny.